nardom logo

Kvalitné okná, dvere a solárne svetlovody

0907 453 057

Interiérové dvere

 • Bezpečnostné dvere
 • Interiérové dvere
 • Stavebné púzdra
 • Ako si vybrať interiérové dvere

  V prvom rade si musíme povedať, ako a podľa čoho delíme interiérové dvere. Dvere môžeme rozdeliť podľa konštrukcie na rámové a doskové (ploché), podľa prevedenia (otváravé, posuvné na stenu, alebo do púzdra, kyvné, skladacie), potom ich delíme na polodrážkové a bezpolodrážkové. Ďalej sú to špeciálne a technické dvere (protipožiarne, protihlukové, bezpečnostné, aqua, kovové a pod.). Ďalšie dôležité delenie je podľa povrchovej úpravy. To sú lakované, lakované špeciálnymi akrylovými UV lakmi, fóliované, laminované, dyhované. Okrem iného, povrchová úprava dosť ovplyvňuje cenu dverí.

  Rámové dvere, sa skladajú z dvoch vertikálnych dosiek, do ktorých sú vsunuté ďalšie horizontálne dosky. Tieto môžu byť kombinované so sklom. Výška a počet horizontálnych dosiek a kombinácia so sklom, vytvárajú rôzne vzory dverí. napr. pozri

  Doskové (ploché) dvere, majú obdĺžnikový rám, ktorého výplň tvorí voština alebo dutinková drevotrieska. Tento rám je obojstranne opláštený HDF doskou. HDF dosky môžu byť hladké, alebo majú rôzne presklené výrezy, prelisy, rámiky a pod. napr. pozri

  Medzi polodrážkové dvere patria štandardné otváravé dvere, ktoré majú dva, alebo tri viditeľné pánty. Pri zatvorených dverách, časť  krídla zachádza do zárubne a časť je vonku.

  Bezpolodrážkové dvere majú skryté pánty a celé krídlo zachádza do zárubne. Tak tvorí jeden rovný celok spolu so zárubňou. Je to luxusnejšie prevedenie, ale tým aj drahšia alternatíva.

  Povrchová úprava je jeden z hlavných cenotvorných kritérií. Najlacnejšie prevedenie povrchovej úpravy sú lakované dvere. Ďalej to je fólia, ale tá môže byť v rôznych kvalitatívnych a štrukturálnych prevedeniach. Potom sú to lamináty a UV akrylátové laky. Najdrahšou alternatívou je dyhované prevedenie a to sa ešte delí na štandardnú dyhu a výberovú.

  Dúfame, že vám tento stručný návod pomôže vybrať tie správne dvere pre váš domov.

  Ak by ste mali akékoľvek otázky, ohľadne interiérových dverí, neváhajte nás kontaktovať.