nardom logo

Kvalitné okná, dvere a solárne svetlovody

0907 453 057

Okná

 • Plastové okná
 • Príslušenstvo k oknám
 • Nároky na vlastnosti okna sa zvyšujú s nárokmi na bývanie. Už nestačí, aby okno prepúšťalo svetlo a chránilo pred vetrom a dažďom. Dnes musí s domom spolupracovať pri šetrení energiami a musí sa prispôsobovať vysokým nárokom kladeným na obvodové konštrukcie aj z ekologického hľadiska.

  Ak prerábate alebo staviate, buďte náročný na stavebné materiály a nepodľahnite iba najlepšej cene.

  Na celkové zníženie množstva potrebnej energie na vykurovanie treba komplexnosť riešenia. Napríklad bez kvalitných okien sa výrazne zníži efektivita aj toho najdrahšieho a najkvalitnejšieho zateplenia, pretože cez okná bude naďalej unikať priveľa energie.

  Správne vetranie

  V minulosti boli okná zhotovené tak netesne, že dochádzalo k prirodzenej výmene vzduchu a tým aj k znižovaniu vlhkosti vzduchu v miestnosti. Výmena vzduchu prebiehala prostredníctvom netesností a medzier v konštrukcii okna.

  Za účelom zníženia nákladov na kúrenie, odstránenie prievanu a odizolovanie vonkajšieho hluku, boli skonštruované okná a ich prepojenie s telesom stavby také tesné, že neprichádza k žiadnej prirodzenej výmene vzduchu.

  Nedostatočné vetranie spôsobuje vysokú vlhkosť vzduchu, ktorá ak nie je odvetraná môže spôsobiť poškodenie stavby – prevlhčenie a následnú tvorbu plesní.

  Vysoká vlhkosť (para) vzniká pri varení, kúpaní sa, sušení prádla a pod. Vlhkosť tiež vzniká aj pri dýchaní.Vysoká tesnosť okien vyžaduje cielené a účelné vetranie, ináč bude výmena vzduchu v miestnosti počas vykurovacieho obdobia spojená s tepelnými a tým aj energetickými stratami.

  Podľa súčasných technických poznatkov je odporúčané pre úsporu energie vetrať nasledovne:

  • okná nevyklápať, ale otvárať doširoka – toto nárazové vetranie zaručuje intenzívnu výmenu vzduchu za najkratší čas
  • ráno vyvetrať na 5 až 10 minút všetky miestnosti, predovšetkým spálňu nárazovým vetraním.
  • v priebehu dňa vetrať 3 až 4 razy (podla množstva vlhkosti) – rýchle a efektívne je krížové vetranie pri otvorení protilahlých okien
  • počas vetrania vypnúť kúrenie
  • teplotu v miestnosti nenechať klesnúť pod +15oC a tak aby neochladol nábytok a steny
  • vlhkosť vzduchu v miestnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí medzi 50 – 55 %

  Kúrenie a pravidelné vetranie je predpokladom pre zdravé prostredie v miestnosti.

  Zarosené okno (sklenená výplň) z interiérovej strany je najlepším znakom, že treba vyvetrať. Suchý a okysličený vzduch sa ohreje skôr, vykurovanie pracuje lepšie a Vy máte doma pohodlie a teplo.